Jak poznám skutečného zakrslíka?
Jak poznám skutečného zakrslíka?
Je dobré si pořádně promyslet, co od králíka očekáváte. Jestli ho chcete opravdu jen jako domácího mazlíčka pro radost a nebo jestli s ním plánujete chodit na výstavy a případně se věnovat dalšímu chovu.
Pro domácí potěšení stačí netetovaný králík bez rodokmenu, může to být nečistokrevný kříženec nebo čistokrevný králík s nějakou vadou na kráse, který se nehodí pro další chov a výstavy. Ale pozor! Nečistokrevná zvířata nemají ustálené zbarvení a často u nich dochází k velkým výkyvům jak ve velikosti, tak v proporcích. Nevýhodou je neodpovídající vzhled (dobře viditelný krk, dlouhé uši, protažené čumáky) a nikdy nemůžete vědět jak vyrostou. Tito králíci sice nejsou "praví zakrslíci", jsou však stejně milí a roztomilí.
Čistokrevná zvířata se mohou vyskytovat ve značném počtu barevných rázů, které upevnila čistokrevná plemenitba. Všeobecně se dá říct, že všechna plemena velkých králíků se vyskytují i v zakrslé formě. Ale v některých případech se jedná o zvířata vzácná na našem trhu.
Ideální hmotnosti zakrslých králíků:
zakrslý králík barevný: 1 - 1,25 kg, váha pod 0,8 kg a nad 1,5 kg je nepřípustná.
zakrslý strakáč: 1,4 - 1,6 kg, váha pod 1kg a nad 1,8 kg je nepřípustná
zakrslý rexi a zakrslý liščí: 1,2 - 1,4 kg, váha pod 0,8 kg a nad 1,6 kg je nepřípustná
zakrslý beran: 1,5 - 1,75 kg, váha pod 0,9 kg a nad 2 kg je nepřípustná
Délka uší by měla být 5 - 5,5cm (přičemž uši kratší než 4cm a delší než 7 cm jsou nepřípustné) u beranů je rozpětí uší (měřeno od jednoho konce plácačky přes hlavu na druhý konec plácačky) 22 - 28 cm (uši kratší než 21 cm a delší než 28cm jsou nepřípustné).
Z tohoto krátkého přehledu je jasně vidět, že neznamená, čím menší králík s co nejmenšími uši, tím je víc zakrslý a lepší.
Samec nebo samice?
O tom zda je králík krotký, nerozhoduje jen jeho pohlaví, ale především povaha. V případě, že si pořídíte jedno zvíře, není vůbec důležité, zda je to sameček nebo samička. Od nevhodného značkování samečků pomůže kastrace. Ale ne každý králík značkuje, zejména když žije o samotě a člověk se svým zvířetem dostatečně zabývá. Mě osobně přijdou samečkové klidnější, hodnější, samice jsou více temperamentní.